poniedziałek, 3 lipca 2017

Trzcinica – Skansen Karpacka Troja, Stępina-Cieszyna - Zespół Schronowy, Mała - pomnik Chrystusa

 Sekcja Turystyczna Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej zorganizowała 2 lipca 2017 roku wycieczkę w południowe rejony Podkarpacia. Najpierw zwiedziliśmy  Karpacką Troję, obiekt, o szczególnej wartości historycznej i kulturowej.
Jest to też jedno z najstarszych i najlepiej zachowanych grodzisk słowiańskich (770-1031 r. n.e.) zajmujące prawie 3,5 ha powierzchni. Szczególna wartość historyczna i kulturowa tego miejsca, związki z kulturami basenu Morza Śródziemnego  sprawiają, że nazywane jest także „Karpacką Troją”. Film,  muzeum oraz stare chałupy z prymitywnymi sprzętami przeniosły nas w odległą przeszłość. Z kolei z Platformy widokowej podziwialiśmy nie tylko osadę, ale i okoliczny krajobraz.

Później  udaliśmy się do Stępiny–Cieszyna, gdzie znajduje się naziemny schron kolejowy, który był częścią kwatery Hitlera „Anlage Süd”, przygotowanej jako południowe centrum dowodzenia podczas planowanego ataku na Związek Radziecki. Sam schron stanowił bazę ówczesnych „Air Force One”, czyli pociągów sztabowych niemieckiego dowództwa. Prawie 400-metrowy żelbetonowy tunel został zbudowany w ciągu zaledwie dziecięciu miesięcy.

1 sierpnia 1941 r. właśnie tutaj doszło do pierwszego spotkania Hitlera i Mussoliniego. Ponownie obaj przybyli do Stępiny podczas spotkania przywódców państw satelickich Osi, które odbyło się 25 lub 27 sierpnia tego samego roku.Powojenna historia schronu jest też ciekawa. Lokalizowano tu, chłodnię, bank, magazyny. Obecnie jest on atrakcją turystyczną, która wywarła na nas duże wrażenie.

Następnie udaliśmy się do Małej, gdzie na jednym z malowniczych wzgórz otaczających wieś, stoi betonowo-ceglany Chrystus Król . Ma  17 metrów, a rozpiętość ramion dochodzi do 8 metrów. Autorem pomnika był rzeźbiarz Wojciech Durek, pochodzący z Małej.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Wielopolu Skrzyńskim, miasteczku, skąd pochodził Tadeusz Kantor - artysta malarz, teatrolog profesor ASP w Krakowie, innowator w sztuce teatru, dramaturg.

Zadowoleni i bogaci w wiedzę historyczną wróciliśmy wieczorem do Mielca.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz