niedziela, 12 maja 2019

Warsztaty Klubu Środowisk Twórczych TMZM w Zalipiu

11 maja 2019 roku członkowie Klubu Środowisk Twórczych TMZM wyjechali na plener i warsztaty do Zalipia, które uzyskało sławę jako malowana wieś  i za sprawą utalentowanej zalipiańskiej malarki Felicji Curyłowej centrum ludowego malarstwa.
Najpierw zwiedziliśmy Dom Malarek, czyli dom kultury, w którym prezentowana jest ekspozycja z pracami zalipiańskich artystów oraz fotograficzna wystawa z odbywającego się co roku konkursu malowanych chat. Budynek w środku i na zewnątrz jest bogato zdobiony motywami kwiatowymi. W sali występowej odbyliśmy dwugodzinne warsztaty malarskie. Najpierw farbkami akrylowymi malowaliśmy gotowe wzory kwiatów, a następnie już samodzielnie ozdabialiśmy motywami deseczki kuchenne, które otrzymaliśmy na pamiątki.
Po obiedzie wyjechaliśmy na zwiedzanie domu i zagrody Felicji Curyłowej. Dom i zagrodę Felicji Curyłowej po jej śmierci (1974) zakupiła Cepelia, która w 1978 r. przekazała budynki Muzeum Okręgowemu w Tarnowie. Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu jest obecnie filią tarnowskiego muzeum. Obejmuje ona dom Felicji, stajnię, stodołę oraz przeniesioną obok malowaną chałupę z klepiskiem.
Wnętrze domu Felicji składające się z dwóch izb oraz sieni zawiera już mnóstwo zdobień. Imponująco wygląda malowany piec a w oknach wiszą papierowe wycinanki-firanki. Kwieciste malowidła od czasu śmierci malarki były już odnawiane a papierowe firanki wykonała wnuczka Curyłowej. Oryginalne nie przetrwały próby czasu. Uwagę wszystkich zwraca stojąca w pobliżu okna rózga weselna. Wykonana z bibuły przypomina bardziej drzewko-kulę niż rózgę. Na ścianach wiszą obrazy, w tym wykonane z łusek szyszek. W chacie zgromadzone są również oryginalne meble i sprzęty domowe używane przez artystkę.
Teresa Elżbieta Pyzik
Zdjęcia: Ryszard Niedzielski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz