piątek, 21 czerwca 2019

Wycieczka TMZM Grecja lato 2019

W dniach 10 - 21 czerwca 2019 roku Klub Turystyczno Krajoznawczy Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej zorganizował dwunastodniową wycieczkę do Grecji do miejscowości Paralia.
więcej na www.tmzm.mielec.pl
Pierwszą wyprawą z Paralii miejsca naszego zakwaterowania było położone u podnóża Olimpu miasteczko Litochoro, z którego rozpoczęlismy spacer jednym z najładniejszych szlaków – kanionem rzeki Enipeas i spacer do „Wodospadu Zeusa” i „Basenów Afrodyty". Szlak jest stosunkowo łatwy spacer w jedną stronę zajmuje około 20 minut. Następnie udalismy się do Paleos Pantaleimonas – górskiego miasteczka, w którym czas się zatrzymał. Kamienna zabudowa miasta, wąskie uliczki, przepiękne widoki i świeże górskie powietrze pozwolą nam bliżej poznać klimat prawdziwej Grecji. Wioseczka ulokowana jest na stokach masywu Olimpu i jest żywym skansenem. Rozciąga się z niej piękna panorama. Są pobudowane bardzo gęsto. Wąskie uliczki pokryte kocimi łbami wciskają się między zabudowania. W centrum wioski stoi zabytkowy kościół św. Pantelejmona – patrona chorych i cierpiących. Naprzeciw restauracja z miejscowymi specjałami których można było zakosztować. Na drugą wycieczkę udajemy się na Meteory są niewątpliwie jedną z największych atrakcji Grecji.

Najbardziej spektakularne występują niedaleko miasta Kalambaka, tam mamy możliwość podziwiania jednego z najpiękniejszych widoków na świecie tajemniczych klasztorów zawieszonych między ziemią a niebem które z pewnością dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń. Meteory – „skały zawieszone w powietrzu” znajdują się na zachodnim krańcu Tesalii, u podnóża gór Pindos. Do dzieła stworzonego przez naturę, swoje dodali w czasach późniejszych ludzie, budując na nich klasztory ( począwszy od XIV wieku) Największy rozkwit Meteorów przypadł na okres XV i XVI w. kiedy to skały nosiły na swoich szczytach aż 24 monastyry. W drodze powrotnej przystanek i wizyta w prawdziwej wytwórni bizantyjskich ikon, połączona z pokazem metod ich wytwarzania oraz możliwością zakupów. Turyści są podejmowani przy powitaniu słodkim loukoumi (są to tradycyjne miękkie galaretki) oraz winem, anyżówką lub sokiem. Na trzecią wycieczkę udajemy się do portu, tam przesiadka na statek wycieczkowy kapitana Kostasa , który zabrał uczestników wycieczki na Wyspę Skiathos (około 2,5 godziny rejsu). Rejs to zabawa i liczne atrakcje na na pokładzie, połączony z pokazem i nauką najpopularniejszych tańców greckich zorby i syrtaki w rytmie dobrej muzyki .Podczas rejsu podziwianie malowniczych krajobrazów mitologicznego Półwyspu Pelion i Wyspy Eubea.
Następnie postój w stolicy wyspy - porcie Skiathos, zwiedzanie zabudowanego białymi domkami z niebieskimi okiennicami miasta, wizyta w kościele Agios Nicolaos, czas wolny na spacer po urokliwych zakątkach portu i zakosztowanie morskich specjałów. Dalszy rejs (około 40 min.) do jednej z najpiękniejszych plaż na wyspie - Koukounaries - ze złotym piaskiem skrzącym się w słońcu na skutek drobinek miki, otoczona lasem sosnowym. Czas wolny na odpoczynek na plaży i kąpiele w krystalicznej wodzie. Czwarta wycieczka do Stolicy regionu Katerini, na miejscowy bazar, gdzie można było kupić świeżo złowione ryby, owoce, różnego rodzaju wina, a także odzież i wiele innych pamiątek.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz