Czytając polskie nowele w rolę lektorów wcielili się:
"Katarynka" Bolesława Prusa, czytał Bogdan Cygan,
"Rozdziobią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego, czytał Kamil Dydo,
"Orka" Władysława Reymonta, czytał Andrzej Klich,
"Dym" Marii Konopnickiej, czytała Magdalena Bania,
"Sachem" Henryka Sienkiewicza, czytali Zbigniew Wicherski i Marcin Michalik,
"Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, czytały przedstawicielki młodego pokolenia czytelników biblioteki w Woli Mieleckiej: Ola i Wiktoria Bal oraz Gabrysia Cisło,
"Sawa" Henryka Rzewuskiego, czytała Bożena Bugaj.
od lewej: Andrzej Klich, Bogdan Cygan, Zbigniew Wicherski - Radni Gminy Mielec
Narodowe Czytanie to wielka społeczna kampania promująca czytelnictwo. Czytane utwory reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne – „ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury. Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Towarzyszyły one naszym przodkom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.
Imprezę przygotowali bibliotekarze z filii bibliotecznych Gminy Mielec: Chorzelowa, Podleszan, Rzędzianowic, Trześni, Woli Mieleckiej i Złotnik.
Zbigniew Wicherski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz