czwartek, 20 lutego 2020

220 pączków na ósme Wolańskie zapusty

Z okazji Tłustego Czwartku 20 lutego 2020 roku Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Mieleckiej oraz Filia Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej zaprosili mieszkańców na własnoręcznie wykonane pączki, chrust oraz lane ciasto. To wszystko w ramach „Wolańskich Zapustów”, które odbyły się po raz ósmy.

Zapusty to okres karnawału, który zaczyna się wraz z dniem Nowego Roku lub Świętem Trzech Króli i trwa do Środy Popielcowej. Dawnymi czasy najweselszy był ostatni tydzień karnawału, od Tłustego Czwartku do Kusego Wtorku. W tych dniach na stołach królowały pączki, faworki i inne smakołyki. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w Tłusty Czwartek nie zjadł  ani jednego pączka – w dalszym życiu nie mógł liczyć na powodzenie.
    Uczestników, wśród których znaleźli się mieszkańcy Woli Mieleckiej, druhowie OSP, uczestniczki kursu szycia oraz członkowie grup artystycznych działających przy Filii Ośrodka Kultury przywitała Prezes KGW Danuta Wiącek. W wydarzeniu udział wzięli również Wójt Gminy Mielec Józef Piątek, Radny Gminy Mielec Zbigniew Wicherski, dyrektor SOKiS Damian Małek, kierownik Filii Bożena Telega oraz lekarz  Elżbieta Król-Ździebło, którzy w imieniu wszystkich obecnych podziękowali członkiniom KGW za przygotowanie pysznych  słodkości i kultywowanie pięknej tradycji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz