sobota, 1 sierpnia 2020

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Mielcu

Minutą ciszy, odśpiewaniem hymnu oraz złożeniem wiązanek i zniczy pod Pomnikiem Armii Krajowej mielczanie upamiętnili 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 2020 roku punktualnie o godz. 17:00, czyli w momencie wybuchu Powstania Warszawskiego w 1944 roku także w Mielcu, zawyły syreny. Zgromadzeni przed Pomnikiem Armii Krajowej odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Złożono wiązanki i znicze.
Członkowie Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. prof. Władysława Szafera : Aniela Ratusińska-Trzpis, Teresa Elżbieta Pyzik, Zbigniew Wicherski złożyli hałd powstańcom i zapalili znicze pod Pomnikiem Armii Krajowej w Mielcu.
    Tegoroczne uroczystości rocznicowe były też okazją do wręczenia odznaczeń patriotycznych..
W tym roku na wniosek Mieleckiego Komitetu Katyńskiego, szef Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał medale Pro Patria trzem zasłużonym w dziele krzewienia patriotyzmu mielczanom. To Henryk Dugiełło, Eligiusz Hajec i Stanisław Wanatowicz.
    Medal Pro Patria to polskie, resortowe odznaczenie cywilne, które zostało ustanowione w 2011 roku. Uhonorowane medalem Pro Patria zostają osoby i instytucje za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz