poniedziałek, 16 listopada 2020

Znicze na grobie prof. Władysława Szafera na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie

16 listopada 2020 roku mija 50. rocznica śmierci prof. Władysława Szafera patrona Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. Dla uczczenia tej rocznicy wiceprezes Zarządu TMZM Zbigniew Wicherski złożył wiązankę kwiatów z szarfą TMZM oraz zapalił znicze na grobie prof. Władysława Szafera na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
   Profesor Władysław Szafer całe swoje życie poświęcił ochronie piękna przyrody. Przez cały czas walczył o prawdę naukową i utrzymanie piękna przyrody i jak powiedział: "Nigdy nie złożę broni i nigdy nie odłożę pióra". Znany był jako "adwokat przyrody". Zabiegał o to, by polepszyć dolę zwierząt w ogrodach zoologicznych, by martwe, szare, śląskie hałdy kopalniane zamienić w piękne, zielone wzgórza. Był to człowiek oddany sprawie.
    Prowadził badania podróżując po całym świecie. Odwiedził między innymi Alpy Szwajcarskie, Szwecję, Norwegię, Turyn, Czechosłowację oraz Rumunię. Należał do wielu organizacji zajmujących się popularyzacją ochrony przyrody na świecie. Był członkiem Międzynarodowej Rady Ochrony Przyrody i Jej Zasobów.
Władysław Szafer zmarł 16 listopada 1970 roku. Spoczywa na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz