piątek, 2 kwietnia 2021

Szydełkowa Wielkanoc 2021

Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec zaprasza do odwiedzenia wirtualnej wystawy ozdób wielkanocnych wykonanych na szydełku przez Bożenę Kiełb z Chorzelowa.

Ozdoby i stroiki są jednym z nierozłącznych elementów Świąt Wielkiej Nocy. Tworzenie pisanek, stroików, wianków i koszyczków w wielu domach jest coroczną tradycją, a technik i sposobów ich wykonania jest nieskończenie wiele. W tym roku chorzelowski Ośrodek postanowił zaprezentować ozdoby wykonane w nieco innej, rzadziej spotykanej technice.
- Szydełkowanie znane jest wszystkim od dawna, ale większości kojarzy się z elementami odzieży, serwetami i  kocami. Wystarczy jednak trochę kreatywności i oczka, słupki i półsłupki wykonane z kordonka mogą zmienić się w przestrzenne ozdoby. Aby nadać im kształt do blokowania możemy użyć różnych przedmiotów codziennego użytku np. misek, butelek, wiaderek, kubków i balonów. Możemy również skorzystać z gotowych modeli wykonanych ze styropianu. Następnie  naciągamy na nie wyszydełkowany element i zabezpieczamy go szpilkami. Dla utrwalenia kształtu wykorzystać możemy syrop cukrowy, krochmal lub klej. Po wyschnięciu możemy dodatkowo przyszyć lub przykleić dodatkowe ozdoby - przekazuje twórczyni.
Wystawa  Bożeny Kiełb z Chorzelowa nie jest jedyną przygotowaną przez chorzelowski Ośrodek Kultury. Z okazji Świąt Wielkiej Nocy placówka przygotowała również prezentację tradycyjnych pisanek drapanych oraz filmiki instruktażowe z wykonania wianków wielkanocnych oraz barwienia i drapania pisanek.

Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec zaprasza do odwiedzenia wirtualnej wystawy ozdób wielkanocnych wykonanych na szydełku przez Bożenę Kiełb z Chorzelowa.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz