niedziela, 4 lipca 2021

Na lotnisku w Mielcu powstaje latające muzeum

Na lotnisku w Mielcu powstaje latające muzeum TS 11-Iskra, I-22 Iryda, M26 Iskierka .

PZL I-22 Iryda to nowy nabytek Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła. Prezentacja samolotu odbyła się 4 lipca 2021 roku na lotnisku w Mielcu. Model przekazany fundacji przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych po nadchodzącym remoncie ma wznieść się w powietrze po kilkunastoletniej przerwie i przypominać o niezwykle ważnym projekcie polskiego lotnictwa, czyli samolotu odrzutowego szkolno-bojowego. Atrakcją okolicznościowej konferencji na mieleckim lotnisku był pokazowy przelot odrzutowej Iskry.

Fundacja Biało Czerwone Skrzydła zaprezentowała koncepcję swojej działalności w Mielcu, gdzie już oficjalnie znajduje się siedziba główna tej organizacji. W hangarze fundacji na mieleckim lotnisku będą stacjonować również inne samoloty fundacji jak; Antonov An-2 i dwie legendarne Iskry o numerach taktycznych 1214 i 1402. Jedną z nich można było podziwiać w niedzielne popołudnie w locie. Fundacja pracuje także nad ściągnięciem kolejnych samolotów do Mielca, jak Bies czy Orlik.
   W spotkaniu udział wzięli członkowie Zarządu TMZM oraz Klubu Miłośników Lotnictwa w Mielcu: Janusz Chojecki, Zbigniew Wicherski, Teresa Orczykowska, Aniela Ratusińska-Trzpis.
Sprowadzona do Mielca Iryda ma prezentować się w ramach Latającego Muzeum, które fundacja przy współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego MARR S.A. w Mielcu chce stworzyć na terenie Mielca.
   Fundacja, która swoją bazę zlokalizowała na mieleckim lotnisku, ma już w swojej flocie m.in. dwie Iskry. Jedną z nich można było podziwiać w niedzielne przedpołudnie w locie. W planach fundacji jest również ściągnięcie do Mielca zespołu wojskowego Biało-Czerwone Iskry, który kończy działalność pod auspicjami sił zbrojnych ponieważ Iskry są wycofywane ze służby w wojsku.
   Na zakończenie spotkania Janusz Chojecki i Teofil Lenartowicz przypomnieli historię samolotu TS-11 Iskra.
[więcej >>>]

link do filmu: https://youtu.be/kYh8je-gSwA
 

1 komentarz:

  1. Podobno był też wygłoszony ciekawy referat pt. Samolot odrzutowy Iskra i co dalej? dr hab. inż. W. Adamskiego

    OdpowiedzUsuń