czwartek, 11 listopada 2021

103. Rocznica odzyskania Niepodległości w Gminie Mielec

Uroczystość Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła się 11 listopada 2021 roku od Mszy Świętej odprawionej w intencji ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie.   Następnie uroczysta kolumna prowadzona przez Orkiestrę Dętą z Dobrynina, Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. Generała Maczka, Stowarzyszenie Kawalerii Konnej im. 5 Pułku Strzelców Konnych z Dobrynina oraz Poczty Sztandarowe Szkół i Jednostek OSP Gminy Mielec, przemaszerowała na Miejsce Pamięci Poległych w Obronie Ojczyzny.

Druga część obchodów rozpoczęła się od złożenia meldunku przez Dowódcę Uroczystości porucznika Wojciecha Mordeca, po którym swoje słowa do zebranych skierował Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec.
   - Szanowni Państwo, w Dniu Święta Niepodległości, które dane jest nam obchodzić, nadal w nieco odmiennej skromniejszej formule, chciałbym abyśmy pamiętali, że Polska to nie tylko obszar na mapie, nie tylko instytucje i przedmioty, ale przede wszystkim ludzie. Wspólnie, pomimo nieraz odmiennych zdań i różnic tworzymy naszą Ojczyznę - nasz skrawek ziemi, na którym żyjemy i na którym żyć będą kolejne pokolenia. Od naszych przodków otrzymaliśmy wyjątkowy dar wolności i niepodległości, który musimy pielęgnować i przekazywać pamiętając jednocześnie, że wolność nie jest dana raz na zawsze.
   W dalszej kolejności rotmistrz Paweł Betlej odczytał apel pamięci, przywołując najważniejsze postaci i wydarzenia z historii naszego kraju, a także mieszkańców regionu, którzy oddali swoje życie w walkach narodowo-wyzwoleńczych na różnych polach bitewnych. Apel zakończyła salwa honorowa.
    Hołd, tym których nie ma już z nami oddały przez złożenie wieńców i zapalenie zniczy zaproszone delegacje, radni oraz mieszkańcy Gminy Mielec. Kolejnym punktem przygotowanym przez organizatorów był mini koncert Orkiestry Dętej Dobrynin która zadbała również o oprawę muzyczną obchodów. Uroczystość zakończyła uroczysta defilada Grup Rekonstrukcyjnych oraz pocztów sztandarowych.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz