czwartek, 4 października 2018

Gen. Władysław Sikorski- Legionista oraz Wódz Naczelny – PZO TMZM

3 października 2018 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 na Osiedlu Lotników w Mielcu w ramach projektu Sigillum Meriti Civilis realizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Wł. Szafera w Mielcu, odbył się wykład dr. Włodzimierza Gąsiewski pt. Gen. Władysław Sikorski-Legionista oraz Wódz Naczelny.


W trakcie wykładu z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej została przedstawiona postać gen. Wł. Sikorskiego, a zwłaszcza związki rodziny i Władysława Sikorskiego osobiście z ziemią mielecką, a więc z Gawłuszowicami gdzie pracował jako nauczyciel jego ojciec, z Tuszowem Narodowym gdzie się urodził i z Chorzelowem, gdzie został ochrzczony.

Zostały pokazane też związki z ziemią rzeszowską i szerzej z Podkarpaciem oraz niepodległościowe aspekty działalności młodego Sikorskiego, w tym m.in. związane z obroną Przemyśla i Lwowa. Gen. Władysław Sikorski, to najwybitniejszy rodak z ziemi mieleckiej, który wniósł ogromny wkład zarówno w odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r., jej obrony w 1920 rok i walkę o jej wolność w latach 1939-1943, kiedy jako premier i wódz naczelny stał na czele narodu, zarówno w okupowanym kraju, jak też i na emigracji.

Wykład wpisał się więc także w obchody 100-lecia niepodległości, szkoda tylko że mimo tej rocznicy postać generała jest na ziemi mieleckiej rzadko wspominana. W tym roku przypadała też 75. rocznica jego tragicznej śmierci podczas pełnienia obowiązków służbowych w katastrofie lotniczej pod Gibraltarem 4 lipca 1943 r., uroczystości jakie odbyły się w Tuszowie Narodowym zostały mało nagłośnione, a niektórych regionalnych historyków zajmujących się od lat postacią Generała na nie zaproszono.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz