środa, 27 września 2017

20 "Sprawiedliwych" na ziemi mieleckiej, wykłady TMZM PZO 2017

Wykłady  o wybitnych postaciach Ziemi Mieleckiej w ramach II edycji Odznaczenia Honorowego Ziemi Mieleckiej „ Pieczęć Zasług Obywatelskich - Sigillum Meriti Civilis”- 2017.

26 września 2017 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Bł. Ks. Romana Sitki w Mielcu, w ramach II edycji zadania społecznego „Pieczęć Zasług Obywatelskich - Sigillum Meriti Civilis” 2017 - odbył się wykład dr. Włodzimierza Gąsiewskiego pt. „Sprawiedliwi na ziemi mieleckiej”, przeprowadzony z ramienia Zarządu TMZM w Mielcu.

Tytuł wykładu: „20"Sprawiedliwych" na ziemi mieleckiej" - dr Włodzimierz Gąsiewski
Zespół Szkół Ekonomicznych w Mielcu, 26 września 2017

fot. Roman Trojnacki, Zbigniew Wicherski
Włodzimierz Gąsiewski podczas swojej wieloletniej pracy dziennikarskiej i historycznej odnalazł i opracował historie ratowania Żydów przez 20 osób związanych z ziemią mielecką, którzy zostali uhonorowani Medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata  oraz  kilkudziesięciu innych osób, którzy również w różny sposób pomagali Żydom w naszym regionie.
Podczas wykładu zaprezentowano historie i osoby "Sprawiedliwych":
- o Stefanii i Franciszku Markowskich z Chrząstowa, którzy podczas okupacji hitlerowskiej z narażeniem życia przechowali i uratowali żydowskie małżeństwo Friedę i Marka Verstandig;
- jak Zofia i Maciej Dudzikowie z Czajkowej Zygę i Salka Allwaisów uratowali;
- Sprawiedliwa w Borowej spoczywa - o mieszkance Krakowa Katarzynie Krystian-Zabierzowskiej, która uratowała dziewczynkę żydowską Miriam. Sprawiedliwa z Krakowa ostatnie lata życia spędziła u rodziny w Borowej i jest pochowana na tamtejszym cmentarzu;
-Domagała Jan, Domagała Maria z Zarównia, którzy uratowali braci Kirszenbaumów;
- dr Kasprowicz Tadeusz, który leczył ukrywających się Żydów w okolicach Mielca;
- Pieróg Eugeniusz z Borków Nizińskich, który przechowywał  Żyda z Borowej o nazwisku  Kuperman;
- Szyfner Katarzyna, Szyfner Eugeniusz, którzy w Chorzelowie przechowywali Żydów:  Jankiela Hellera, dr. Maksymiliana Grossa oraz Dawida i Matyldę Zuckerbrodtów, którzy uciekli podczas likwidacji getta mieleckiego. Eugeniusz Szyfner 17 marca 2016 r. na zamku w Łańcucie Został przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę odznaczony Krzyżem Komandorskim
Orderu Odrodzenia Polski;
- Bronisława i Władysław Kryczkowie z Żarówki k. Radomyśla Wielkiego, którzy w swoim domu  przez półtora roku - od początku 1943 do sierpnia 1944 rokuukrywali dwóch Żydów: Wiktor (Ignacy) i Władek (Juliusz) Markowie.
9 II 2010 r. Józefa Cichoń została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Wspomniane były też i inne osoby pomagające Żydom, jak np. ksiądz Jan Curyłło z Radomyśla Wielkiego, Jan Bik i Andrzej Bik z Rożniat,
Bracia Dobrowolscy Józef, Stanisław i Władysław z Chrząstowa. Podany był też mało znany przykład jak „Jędrusie” pomagali Żydom.

Wykład trwał dwie godziny lekcyjne i został wysłuchany z uwagą przez ponad 60-osobową  grupę młodzieży klas przedmaturalnych oraz maturalnych.

Zarząd TMZM na tym niezwykle interesującym wykładzie  reprezentowali
Prezes Zarządu – Janusz Chojecki
Wiceprezes Zarządu   -  Teresa Orczykowska/Koordynator Projektu
Wiceprezes Zarządu TMZM  -   Zbigniew Wicherski
Członek Zarządu TMZM – Roman Trojnacki

Następne wykłady zaplanowano na pierwszą połowę października 2017, a poprowadzą je wybitni mieleccy naukowcy i dydaktycy: dr Jerzy Skrzypczak, dr Jolanta Witek oraz mgr Józef Witek.

Tytuł wykładu: „20"Sprawiedliwych" na ziemi mieleckiej" - dr Włodzimierz Gąsiewski
Zespół Szkół Ekonomicznych w Mielcu, 26 września 2017

fot. Roman Trojnacki, Zbigniew Wicherski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza