wtorek, 28 kwietnia 2020

Krystyna Gargas-Gąsiewska – malarstwo, Klub Środowisk Twórczych TMZM

Autorka wielu obrazów olejnych, akwareli i ikon. Z wykształcenia nauczyciel matematyki i informatyki. Malowanie to jej pasja już od 30 lat. Na początku były to obrazy olejne, potem akwarele i ikony. Tematyką akwarel była architektura Ziemi Mieleckiej, kwiaty i ptaki (w tym ilustracja przyrodnicza). Akwarele fauny i flory zdobiły kalendarze Poleskiego Parku Narodowego. Wydała pocztówki – mieleckie akwarelki, ilustrowała okładki książek, redaktorka katalogów wystaw Klubu Środowisk Twórczych, którego była prezesem w latach 2004-2007. Organizatorka plenerów i wystaw zbiorowych. 

Współautorka artykułu „Klub Środowisk Twórczych TMZM w latach 1981-2014 – kalendarium” w „Księdze Jubileuszowej 50-lecia Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu  1964-2014” (2014) Jesienią 2015 r. uczestniczyła w warsztatach ikonopisania „Piękno zbawi świat'' pod kierunkiem brata Marcina Świądra, a jesienią 2018 r. w warsztatach ikonopisania prowadzonych przez ks. dr Jacka Soprycha z WSD w Tarnowie. Autorka swoje ikony pisze w technikach tradycyjnych tempery jajowej. Swoją twórczość eksponowała na wystawach zbiorowych Klubu Środowisk Twórczych w Mielcu i w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Na przełomie 2019/2020 wystawiała swoje ikony w sali recepcyjnej Hotelu Atena w Mielcu. Stałą wystawę ikon ma we własnej galerii w Mielcu. Autorka książek „Dwie dekady Dziewiątki” (2005) i „Pędzlem, piórem, pasją. Katalog twórców i animatorów kultury Ziemi Mieleckiej” (2007) oraz wielu artykułów prasowych, Jesienią 2019 r. wspólnie z mężem Włodkiem Gąsiewskim wydała przewodnik poetycko-artystyczny „BIESZCZADZKIE SZLAKI IKON BIESZCZADY /TRAIL OF ICONS/ DROGA DO ŁOPIENKI /THE WAY TO ŁOPIENKA/”, tłumaczonej na język angielski przez Olgę Markowską, który został zaprezentowany podczas Targów Książki w Rzeszowie.
    Została wyróżniona Złotą Odznaką Jubileuszową TMZM (2006), podziękowaniem od Starosty Powiatu Mieleckiego za umiłowanie Ziemi Mieleckiej i zaangażowanie w twórczą pracę (2011), Odznaką Jubileuszową 50-lecia Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej w Mielcu (2014). W 2011 r. otrzymała Odznakę Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za swoją pracę artystyczną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz