niedziela, 19 listopada 2017

Autokarowa wycieczka TMZM do Wieliczki i na Wawel w Krakowie

W związku z ustanowieniem przez Sejm RP roku 2017 Rokiem Piłsudskiego i Kościuszki oraz z okazji 99 rocznicy niepodległości sekcja turystyczna Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej zorganizowała 18 listopada 2017 roku wycieczkę patriotyczno-obywatelską szlakiem bohaterów narodowych w celu pogłębienia wiedzy z zakresu historii, kultury, sztuki i architektury, do Wieliczki i na Wawel w Krakowie.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Kopalni soli „Wieliczka”. Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce stanowi jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Część udostępniona do zwiedzania obejmuje 3,5 kilometrowy odcinek, położony na głębokości od 64 m do 135 m. Obecnie podziemną trasę turystyczną odwiedza ponad milion turystów rocznie.

Następnie udaliśmy się do Krakowa na  Wzgórze Wawelskie zwiedzić: Wawel - baszty twierdzy, zabudowania, dziedziniec Zamku Królewskiego-Katedrę Wawelską nawę główną z pomnikami W. Jagiełły i W. Jagiellończyka, relikwiarz św. Stanisława, prezbiterium, ambit z pomnikiem W. Łokietka, relikwiami św. Jadwigi, pomnikiem  K. Wielkiego, Kaplicą Zygmuntowską, Dzwon  Zygmunta, Kryptę Wieszczów, Krypty Królewskie, oraz  kryptę pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu, gdzie uczestnicy wycieczki złożyli kwiaty na grobie marszałka. 
W przedsionku krypty znajduje się sarkofag, w którym pochowano prezydenta Lecha Kaczyńskiego z żoną Marią.

Po krótkim spacerze na największy rynek w Europie, udajemy się do Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – Kościół Mariacki. Uczestnicy wycieczki zwiedzili wnętrze świątyni, podziwiając bezcenny Ołtarz Wita Stwosza, którego rzeźby z pożogi wojennej ratował Karol Estreicher – profesor Uniwersytetu Jagielońskiego.

Następnie zwiedzanie Starego Miasta: Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, średniowieczne kamienice wysłuchanie słynnego hejnału i powrót do Mielca.
Koordynatorem i prowadzącym edukacyjną  wycieczkę „Szlakiem bohaterów narodowych” był prezes sekcji turystycznej TMZM Janusz Wyzina.
foto: Janusz Wyzina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz