środa, 24 lipca 2019

Wycieczka TMZM LWÓW - UKRAINA lipiec 2019

Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej, Klub Turystyczno Krajoznawczy TMZM zorganizowali wycieczkę LWÓW - UKRAINA 2019. W programie trzydniowej wycieczki było zwiedzanie Lwowa, Oleska, zamku Podhorce, Cmentarza Łyczakowskiego, Cmentarza Obrońców Lwowa.Fot. Marek Cichoń, Janusz Wyzina


W pierwszym dniu wycieczki udajemy się do Lwowa, to piękne miasto wita nas piękną pogodą  i wieloma wspaniałymi zabytkami. Pośród licznych kamienic, kościołów różnych wyznań Kościół Franciszkanów i  Dominikanów. Naszą uwagę zwróciły najbardziej zjawiskowe Katedry Łacińska i Katedra Ormiańska ozdobiona przez polskiego malarza Jana Henryka Rosena.  Niemal każda kamienica na Rynku ma swoją tajemnicę oraz ciekawą historię m.in. Czarna, Królewska .  Lwowski Rynek to miejsce, gdzie można miło spędzać całe dnie i noce.   Wieczorem w hotelu biesiada i dyskoteka.
Następnego dnia – Olesko, zamek – miejsce urodzin Jana Sobieskiego. Mury zamku w Olesku były świadkami przyjścia na świat dwóch polskich królów – Jana III Sobieskiego i Michała Korybuta Wiśniowieckiego. To jedna z najstarszych tego typu budowli na terenie obecnej Ukrainy. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą bowiem z 1327 roku. Od tamtej pory zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli.  W chwili obecnej w zamku znajduje się filia Lwowskiej Galerii Malarstwa, a wśród zbiorów tam wystawionych wiele unikatowych dzieł sztuki. Tym co nas zachwyciło najbardziej było ogromnych rozmiarów malowidło przedstawiające zwycięstwo Jana III Sobieskiego nad Turkami pod oblężonym przez nich Wiedniem, autorstwa włoskiego artysty Martina Altomonte. Niewątpliwą perełką Oleskich zbiorów są także dzieła wybitnego rokokowego rzeźbiarza Jana Pinzla. Zgromadzono tutaj także kolekcję mebli dworskich, portretów,  drewniany ołtarz z jednego z przedwojennych polskich kościołów, ikonostas i wiele innych. Po wizycie w Olecku, zwiedzeniu zamku Podhorce najwspanialsza kresowa rezydencja magnacka.  Zamek o charakterze pałacowym został wzniesiony w I połowie XVII wieku dla hetmana polskiego Stanisława Koniecpolskiego. W skład zespołu zamkowego wchodzi pałac, kościół św. Józefa i Podwyższenia Krzyża Świętego oraz ogrody pałacowe. Ze względu na swoje bogactwo i otaczający przepych zamek nazywany był "Wersalem Podola". Podczas II wojny światowej został spustoszony, a w późniejszych latach doszczętnie spłonął.   Będąc w Podhorcach warto również zajrzeć do kościoła, znajdującego się po drugiej stronie pałacu. Jest to kościół zamkowy św. Józefa i Podniesienia Krzyża. Świątynia robi duże wrażenie.  Po przyjeździe w wiosce Kozackiej bankiet, potrawy z grilla i nie tylko, oraz dancing z zespołem muzycznym.
Trzeciego dnia odwiedzamy Cmentarz Łyczakowski, należy do najstarszych nekropolii w Europie gdzie leży wielu zasłużonych dla Ojczyzny Polaków i Ukrainy jak choćby Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Stefan Banach, Artur Grottger, Marcin Ernst. Następnie Cmentarz Obrońców Lwowa jest autonomiczną częścią Cmentarza Łyczakowskiego. Znajdują się na nim mogiły uczestników walk w obronie Lwowa i wschodniej Galicji. Nazywany jest także Cmentarzem Orląt Lwowskich, gdyż część z pochowanych na nim obrońców stanowią harcerze, młodzież szkolna oraz studenci. Wpisujemy się do pamiątkowej księgi, zapalamy znicze i oddajemy hołd razem z harcerzami ,,Chwała Bohaterom” .
   Powrót na rynek we Lwowie pomnik Nikifora (Nikifor Krynicki, właściwie Epifaniusz Drowniak, polski malarz łemkowskiego pochodzenia, przedstawiciel prymitywizmu)  Każdy tu wie, że aby wrócić do Lwowa, trzeba pociągnąć Nikifora za nos. Kto wie może za rok wrócimy?. Czas wolny na zakupy i w miłych nastrojach powrót do kraju. Organizatorem wycieczki był Janusz Wyzina prezes Klubu Turystyczno Krajoznawczego TMZM.
 
Janusz Wyzina, Zbigniew Wicherski 


Zobacz film: Wycieczka TMZM LWÓW - UKRAINA lipiec 2019
wideo: Janusz Wyzina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz