niedziela, 4 sierpnia 2019

Śluza na Kanale Królewskim w Woli Mieleckiej




04.09.2019
ZGW z Rzeszowa wykonał przegląd śluz i cieków w powiecie
Przypomnijmy, po majowej powodzi przeprowadzona została przez służby podległe Staroście inspekcja urządzeń wodnych oraz infrastruktury przeciwpowodziowej. Ich następstwem był raport przesłany, według kompetencji, do krakowskiego i rzeszowskiego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Kraków już przesłał odpowiedzi na pytania S. Lonczaka.
Teraz swoje nadesłał Zarząd Gospodarki Wodnej z Rzeszowa. Wynika z nich, że pracownicy Nadzorów Wodnych dokonali przeglądu cieków i wymienionych urządzeń w przedmiotowym piśmie, stwierdzając, co następuje:

1. Na lewym wale Wisłoki - w km 18+373, 20+925 w Podleszanach i w km 21+379 w Książnicach znajdują się śluzy wałowe uzbrojone w klapy zwrotne od strony międzywala, a od strony odpowietrznej zasuwami. Ponieważ wały budowane były w latach 60 ubiegłego wieku nie były wyposażone w zasuwy. Przedmiotowe zasuwy byty montowane jako urządzenia dodatkowe w okresie późniejszym. Zasuwy używane są na wypadek awarii klapy śluzy. Remont przedmiotowych śluz zostanie przeprowadzony na przełomie lII/IV kwartału bieżącego roku. W dniu przeglądu klapy wymienionych powyżej śluz były sprawne. Pracownicy Nadzoru Wodnego w Mielcu monitorują urządzenia wałowe przed spodziewanym wezbraniem w rzece.

2. Ocena stanu technicznego śluz wzdłuż wałów rzeki Wisłoki w miejscowościach Rzemień, Boża Wola, Podleszany, Wola Mielecka, Rzędzianowice i Złotniki została dokonana podczas przeprowadzonej doraźnej kontroli bezpiecznego użytkowania obiektu wykonanej na podstawie art. 62 ust. 1 pkt. 4 ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994r. (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 1186 z późn. zm.) po przejściu wezbrania w dniach 22-25.05.2019.

W wyniku kontroli stwierdzono uszkodzenie ubezpieczenia wlotów śluz wałowych w km na lewym wale Wisłoki w m. Wola Mielecka i Książnice, oraz uszkodzony 17+ 245 i 21+989 przyczółek na śluzie w km 22+796 na prawym wale Wisłoki w m. Mielec (osiedle Wojsław)

W/w. szkody powstałe podczas wezbrań powodziowych w miesiącu maju br., niezwłocznie po ich zaistnieniu, zostały zinwentaryzowane przez pracowników PGW WP w wyniku przeprowadzonej wizji w terenie, po czym zostały ujęte w wykazie szkód powstałych w tym okresie w całej infrastrukturze przeciwpowodziowej. Szkody jw. zostały zgłoszone pod koniec czerwca do MSWIA celem pozyskania środków finansowych na ich likwidację.

3. W związku z przesiąkami jakie wystąpiły na lewym wale Wisłoki, na odcinku Podleszany - Wola Mielecka w km 18+373 - 19+270, RZGW w Rzeszowie w pierwszej kolejności zleci wykonanie  ekspertyzy określającej przyczyny powstawania przesiąków i w zależności od jej wyników podejmie stosowne działania.

4. Nadzór Wodny w Mielcu dokonał przeglądu technicznego potoku Kiełkowskiego na odcinku Goleszów - Boża Wola. Stwierdzono, że „skorodowane tamy" to w rzeczywistości nieczynne zastawki w km 1+313 w m. Boża Wola oraz km 2+746 w m. Goleszów potoku Kiełkowskiego. Zastawki te wybudowano przed 1956 r. Zastawki służyły do popiętrzenia wody w rowach i ciekach celem zwiększenia wilgotności na gruntach przyległych do tych cieków. Obecnie są zdewastowane i nie piętrzą wody, nie stanowią przeszkody w swobodnym spływie wód. Usunięcie przedmiotowych zastawek zostanie uwzględnione przez Zarząd Zlewni w Jaśle w programie zadań utrzymaniowych na przyszły rok.

Równocześnie informujemy, że roku bieżącym będzie realizowana inwestycja pn. „Budowa wałów przeciwpowodziowych na rzece Wisłoce w km rzeki od 27+100 do 31+400 i potoku Kiełkowskim w km wału od O+150 do 1+971 na terenie gm. Mielec i gm. Przecław, woj. Podkarpackie”. Projekt przewiduje m.in. budowę lewego wału przeciwpowodziowego potoku Kiełkowskiego w km wału 0+150 - 1+971 od ujścia potoku do drogi powiatowej Wola Mielecka Przecław.

5. W obrębie cieków klasyfikowanych jako śródlądowe wody płynące, tutejszy Zarząd może wykonywać prace związane z niszczeniem, usuwaniem, rozbieraniem lub uszkadzaniem tam bobrowych na terenie województwa podkarpackiego (z wyłączeniem obszarów chronionych) na podstawie Zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie z dnia 31 października 2016 r. w sprawie zezwolenia na czynności podlegające zakazom w stosunku do bobra europejskiego Castor fiber (Podka. Z 2016 r. poz. 3372; zm.: Podka. Z 2017 r. poz. 1190 oraz z 2019 r. poz. 3077). Likwidacja tam bobrowych na terenie działania RZGW Rzeszów wykonywana jest w ramach realizowanych prac utrzymaniowych. Cieki są monitorowane pod kątem m.in. zatorów i tam bobrowych i sukcesywnie dokonuje się udrożnienia cieków poprzez rozbiórkę zatorów i tam, które powodują niedrożność cieków.

6. W obecnej perspektywie finansowej 2014 - 2020 PGW WP nie planuje realizacji inwestycji polegających na:
- budowie wału przeciwpowodziowego na potoku Brnik w miejscowościach Łysakówek, Gliny Wielkie i Gliny Małe
- budowie przepompowni przy ujściu do rzeki Stary Breń, przebudowie prawego wału przeciwpowodziowego na potoku Łukawiec w miejscowościach Borowa i Czermin,
- przebudowie lewego wału rzeki Wisłoki w miejscowości Pławo i Sadkowa Góra.
Obecnie trwają prace związane ze zleceniem aktualizacji Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym. W związku z tym, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie dokonuje weryfikacji inwestycji ujętych w obowiązującym PZRP. Analizę tą prowadzą poszczególne Zarządy Zlewni, w tym Zarząd Zlewni w Jaśle, który działa m.in. na terenie Powiatu Mieleckiego. Zarząd Zlewni będzie analizował na podległym sobie terenie wykonane inwestycje przeciwpowodziowe jak również potrzebę wykonania nowych inwestycji przeciwpowodziowych wynikających z potrzeb które wystąpiły m.in. w okresie maja br. Zasadność tych inwestycji zostanie poddana weryfikacji na etapie aktualizacji map zagrożenia ryzykiem powodziowym.

7. Rów melioracyjny Kozieniec w miejscowości Babule jest lewostronnym dopływem rzeki Trześniówki i nie jest obwałowany. Uchodzi do rzeki Trześniowka poprzez przepust wałowy typu okularowego 2xp 100. W związku z intensywnymi opadami deszczu nastąpiło samoczynne przymknięcie klap zwrotnych przepustu co spowodowało spiętrzenie wody na rowie Kozieniec i przekierowanie wody na rów melioracyjny R-a, czego efektem było podtopienie okolicznych pól. Na ujściu rowu R-a zlokalizowany jest nieczynny przepust z klapą zwrotną którego głównym zadaniem powinno być ograniczenie wody napływającej z rowu Kozieniec. Przyczółki wspomnianego przepustu jak i klapa zwrotna są uszkodzone i zdewastowane i nie spełniają swojej funkcji. Aby zapobiec podobnym zjawiskom należy ten przepust odbudować, co nie należy do kompetencji tut. RZGW w Rzeszowie.

8. Podtopienia miejscowości Kawęczyn, Wampierzów i Czermin spowodowane były w głównej mierze wylanymi wodami potoku Zgórskiego. Zarząd Zlewni w Jaśle wystąpi z wnioskiem o wykonanie nowych inwestycji przeciwpowodziowych, w tym również wałów przeciwpowodziowych przy pompowni Szafranów, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego dla m. Kawęczyn, Wampierzów i Czermin. Wniosek złożony będzie w ramach aktualizacji PZRP.

źródło: https://powiat-mielecki.pl

1 komentarz: