niedziela, 15 kwietnia 2018

Bieg 80-lecia Przemysłu Lotniczego na mieleckim lotnisku

Blisko 300 osób wzięło udział w Biegu 80-lecia Przemysłu Lotniczego w Mielcu, który odbył się 14 kwietnia 2018 r. Wydarzenie było wyjątkową okazją do przebiegnięcia 6,5-kilometrowej trasy biegnącej po pasie startowym mieleckiego lotniska. Uczestnicy biegu to nie tylko mielczanie, w rywalizacji wzięło udział wielu przyjezdnych z całej Polski.

W tym roku Mielec obchodzi 80-lecie przemysłu lotniczego. W 1938 r. rozpoczęła działalność fabryka lotnicza PZL Mielec-WP II podejmując produkcję samolotów bombowych PZL-37 Łoś. Był to ważny impuls w dziejach miasta i jedno z ważniejszych wydarzeń w jego kilkusetletniej historii.
Przed startem przeprowadzono wspólną rozgrzewkę, która pomogła w bezpiecznym ukończeniu zawodów przez wszystkich zawodników.  Biegacze wystartowali punktualnie o godz. 19 z miejsca usytuowanego w pobliżu lotniskowej wieży w blaskach zachodzącego słońca, a kierunek biegu wyznaczały im zapalone światła pasa startowego.
    Mierząca 6,5 km trasa zrobiła wrażenie na wszystkich. Z reguły podobne biegi organizowane są bowiem w przestrzeni miejskiej lub leśnej. Tutaj, na co zwracali uwagę uczestnicy biegnie się zupełnie inaczej, bo nie ma praktycznie żadnych punktów odniesienia. Po starcie pod wieżą lotniskową zawodnicy pobiegli do pasu startowego, by dotrzeć do dwóch punktów kontrolnych zlokalizowanych na końcach pasa.
   - Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc przy organizacji tego wydarzenia. Dziękuję naszym partnerom, sponsorom i wolontariuszom. Bez tych wszystkich osób nie udałoby się przeprowadzić tych zawodów – powiedział Damian Gąsiewski, który wraz ze swoich studiem wizualnym oraz Urzędem Miejskim w Mielcu był organizatorem biegu. Partnerami zawodów były z kolei Polskie Zakłady Lotnicze oraz Lotnisko Mielec.
    Był to pierwszy taki bieg w na pasie startowym mieleckiego lotniska.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza