czwartek, 5 kwietnia 2018

IV Podkarpackie Pokazy Lotnicze 28 lipca 2018r. w Mielcu

5 kwietnia 2018r. w PZL Mielec odbyła się konferencja prasowa podczas której zapowiedziano IV Podkarpackie Pokazy Lotnicze. W spotkaniu z mediami wzięli udział: Władysław Ortyl – marszałek województwa podkarpackiego, Janusz Zakręcki – prezes Zarządu PZL Mielec, Fryderyk Kapinos – pełniący obowiązki prezydenta miasta Mielca oraz Wojciech Bugajski – prezes Zarządu Lotniska w Mielcu.

A
     28 lipca 2018 roku na terenie Lotniska Mielec odbędą się IV Podkarpackie Pokazy Lotnicze. Tegoroczne wydarzenie jest wyjątkowe ze względu na obchody 80-lecia przemysłu lotniczego w Mielcu oraz 100-lecia polskiego lotnictwa, które przypadają w 2018 roku. Program lotniczego święta ma dostarczyć widzom wielu emocji.
     Organizatorami wydarzenia świętującego doniosłe jubileusze są Polskie Zakłady Lotnicze, Województwo Podkarpackie, Miasto Mielec oraz Lotnisko Mielec. Pokazy zostały objęte patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej RP.
     Najważniejszym punktem Podkarpackich Pokazów Lotniczych będą podniebne akrobacje, podczas których będzie można podziwiać zarówno historyczne statki powietrzne, będące w przeszłości chlubą Mielca, jak i współczesne samoloty i śmigłowce. Wydarzeniu będzie towarzyszyć piknik rodzinny oraz liczne atrakcje i niespodzianki: wystawa statyczna, gry, zabawy i konkursy dla dzieci i dorosłych oraz koncerty muzyczne gwiazd.
     Organizatorzy podkreślali jubileuszowy charakter wydarzenia, które wpisze się w 100-lecie Odzyskania Niepodległości oraz 100-lecia lotnictwa w Polsce, a także 80-lecie przemysłu lotniczego w Mielcu.
– Bardzo się cieszę, że nasz autorski projekt Podkarpackich Pokazów Lotniczych rozwija się i dziś możemy zapowiedzieć już czwartą jego edycję. Historia zatoczyła koło, bo pierwsza odbyła się w Mielcu. Tegoroczne pokazy będą wyjątkowe, bo przypadają w czasie, gdy świętujemy 100-lecie niepodległości, 100-lecie polskiego lotnictwa i 80-lecie przemysłu lotniczego na Podkarpaciu – mówił marszałek Władysław Ortyl rozpoczynając konferencję.
   Marszałek dodał, że pokazy lotnicze to też promocja związana z gospodarką.
– Czujemy sie zobowiązani, aby promować lotnictwo. Jest ono naszą inteligentną specjalizacją, dlatego musimy je promować i stąd wchodzimy w obszar pokazów – tłumaczył marszałek dodając, że pokazy są montażem finansowym, a ze strony samorządu województwa pieniądze na to wydarzenie pochodzą z Funduszy Europejskich. Dlatego – jak zapewnił – podczas pokazów będzie wiele atrakcji związanych z promocją funduszy.
      Prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki powiedział: – PZL Mielec stara się godnie uczestniczyć w pokazach. Nie bez powodu. Mamy w tym roku swój jubileusz 80-lecia działalności. Już czwarte pokolenie mieszkańców Mielca u nas pracuje. Nie wyobrażamy sobie, aby PZL nie brał udziału w tym wydarzeniu. Zaprosił także na inne imprezy organizowane przez firmę z okazji jubileuszu 80-lecia, m.in. na wieczór otwarty w PZL Mielec.
    Pełniący funkcję prezydenta Mielca Fryderyk Kapinos również podkreślał lotnicze tradycje miasta i zapewniał, ze samorząd ochoczo włącza się w organizację imprezy. – Lotnicze tradycje są tu zakorzenione od 80 lat i cieszymy się, że możemy je uczcić pokazami. Jako miasto jesteśmy przygotowani na przyjęcie gości, będą m.in. bezpłatne parkingi i komunikacja – wyliczał Kapinos.
     Wojciech Bugajski prezes lotniska w Mielcu mówił - poprzez pokazy będzie lotnisko będzie mogło się zaprezentować szerokiej publiczności. – Lotnisko przeżywa też swoje 80-lecie w obecnej lokalizacji. W ciągu ostatnich 15 lat nastąpił jego rozwój, kształcimy pilotów, mam nadzieję że działające tu szkoły jak i aeroklub zaprezentują się na pokazach. Będą też wystawy statyczne – wymieniał prezes lotniska.
    Jak zapowiedziano na konferencji w pokazach weźmie udział m.in. Artur Kielak, zespoły akrobacyjne FireBirds, Celfast Flying Team, będzie też można zobaczyć samoloty produkowane w Mielcu np. Iskrę i Biesa. Główną atrakcja będzie łotewski zespól akrobacyjny Baltic Bees. Wydarzeniu będzie towarzyszyć piknik rodzinny oraz liczne atrakcje i niespodzianki: wystawa statyczna, gry, zabawy i konkursy dla dzieci i dorosłych oraz koncerty muzyczne gwiazd.
Program obchodów 80-lecia przemysłu lotniczego w Mielcu:
14 kwietnia 2018 – Bieg 80-lecia przemysłu lotniczego w Mielcu po pasie mieleckiego lotniska
12 maja 2018 – Przegląd Filmów Lotniczych na Górze Cyrankowskiej
19 maja 2018 – Wieczór Otwarty w PZL Mielec
28 lipca 2018 – IV Podkarpackie Pokazy Lotnicze połączone z Piknikiem rodzinnym

Film z Konferencji prasowej w PZL Mielec, 05-04-2018

Film promujący IV Podkarpackie Pokazy Lotnicze

www.pokazylotnicze.podkarpackie.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza