wtorek, 21 kwietnia 2020

PŁESZKA TADEUSZ – rzeźba, Klub Środowisk Twórczych TMZM

Urodził się 19 maja 1936 roku w Skopaniu. W 1960r podjął prace w mieleckiej WSK. Od roku 1963 mieszka w Mielcu. Żonaty, dwoje dzieci córka i syna. Od 1993r jest na emeryturze.
Już jako mały chłopiec miał zamiłowanie do robienia różnych zabawek w drewnie. Płaskorzeźba w drewnie lipowym to jego ulubione zajęcie. Posiada kolekcje płaskorzeźb orła polskiego pod nazwą „Godło państwowe Polski w rozwoju historycznym”, zbiór zawiera 30 płaskorzeźb niepolichromowanych. Pierwszy orzeł pochodzi z denara Bolesława Chrobrego z początku XI w, ostatni to godło obecnej Rzeczypospolitej. Czas poświęcony pracy nad kolekcją zamyka się okrągłą cyfrą dziesięciu lat mozolnej pracy.
Cały zbiór płasko rzeźb zawiera różne tematy: sceny rodzajowe, krajobrazy, herby miast polskich, motywy kwiatowe, maski afrykańskie, sceny z życia wsi, religijne, myśliwskie.
Prace eksponowano podczas obchodów świąt państwowych, kiermaszy, wizyt Polonii w Robotniczym Centrum Kultury, Gminnych Ośrodkach Kultury.
W swojej kolekcji posiada ponad 100 prac, z czego kilkanaście trafiło do różnych zakątków świata i znanych osobistości m.in. Prezydent Lech Wałęsa otrzymał z Urzędu Miejskiego w Mielcu płaskorzeźbę herbu Mielca, ambasador Japonii posiada scenkę rodzajową, „Madonna” została podarowana Papieżowi Janowi Pawłowi II.
Członek Klubu Środowisk Twórczych Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej.
Nagrody i wyróżnienia:
- Wystawa w Bazylei w 1966r. Szwajcaria-Międzynarodowe Targi-nagroda Grand Prix
- Zasłużony Działacz Kultury (1987 r.)
- Grand Prix – dla Twórców Nieprofesjonalnych Woj. Podkarpackiego (2009r)  oraz wyróżnienia przez następne trzy lata w tym konkursie organizowaną przez Stefanie Woytowicz, emitowane prace w TV TRWAM, Ameryce, Kanadzie, Australii, TV Rzeszów /2010r./
- Sanok - Konkurs dla Twórców Nieprofesjonalnych Podkarpacia pt.”Wiosna, lato, jesień, zima”
- Prezentacja prac w TV w Toruniu – transmitowana do USA, Kanady, Australii
- Prezentacja prac dla TV program I Teleexpresu
- Nagroda Prezydenta Miasta Mielca
- Honorowa nagroda „Człowiek Roku”
-  Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz