wtorek, 14 kwietnia 2020

MARIA ZAPOLSKA-MALARSTWO

19 maja 2022 roku pożegnaliśmy śp. Marię Zapolską, długoletnią, jedną z pierwszych członkiń Klubu Środowisk Twórczych w Mielcu.

Urodzona 29 września 1931 roku we Lwowie, mieszkanka Przecławia.
Dzieciństwo i młodość spędziła w Przemyślu, gdzie ukończyła szkołę powszechną, a następnie gimnazjum i liceum. Z wykształcenia jest magistrem rolnikiem.

Zainteresowanie malarstwem sięga lat młodości. Brała wówczas udział w zajęciach prowadzonych przez Mariana Strońskiego, który ukończył studia artystyczne w Paryżu. Od niego nauczyła się podstaw rysunku. Inne stosowane w tym okresie przez nią techniki to akwarela i plakatówka.

Za najciekawsze okresy w sztuce uważała impresjonizm i Młodą Polskę. Ulubieni malarze pani Marii to: Monet, Sisley, Wyspiański, Rzepiński, Cybisowie. Fascynuje ją Malczewski, którego trudno zaszufladkować do jakiejkolwiek kategorii, gdyż reprezentuje kilka epok z symbolizmem włącznie.

Tematem prac Marii Zapolskiej jest pejzaż, martwa natura, niekiedy portret. Najbardziej ceni w sztuce niezależność od trendów, wszelkiej mowy, własne niekonwencjonalne ujmowanie świata.

Broniła się przed kopiowaniem natury, która jest najdoskonalsza. Brała udział w wystawach zbiorowych w Mielcu, Rzeszowie i wystawach indywidualnych w Przecławiu.

Otrzymała Jubileuszową  Złotą Odznakę z okazji 40-lecia TMZM, a w roku 2016 odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz