sobota, 24 marca 2018

Recital Jerzego Mamcarza w mieleckim Domu Kultury

Recital Jerzego Mamcarza miał miejsce w Samorządowym Centrum Kultury 23 marca 2018 roku w Mielcu. Poprzedził go wernisaż wystawy prac Franciszka Maśluszczaka, który zilustrował tomik poety „Ponte – przewodnik poetycki Italia”. Jerzy Mamcarz, znakomity bard sceny polskiej, mielczanin z pochodzenia, od wielu lat jest członkiem TMZM oraz Mieleckiej Grupy Literackiej „Słowo”.

Na wernisażu i przed koncertem bardzo gorąco dziękował Zarządowi TMZM z prezesem Januszem Chojeckim na czele za wsparcie finansowe udzielone na wydrukowanie swojej książki poetyckiej, będącej swoistą podróżą do miejsc wymarzonych.
Artysta do swojego występu, w którym zaprezentował m.in. teksty zawarte w najnowszym wydawnictwie, zaprosił także szerokie grono przyjaciół – artystów. I tak na scenie wystąpili: Andrzej Ciach, Krzysztof Heering, Robert Obcowski, Marek Majewski i Andrzej Szęszoł z zespołem.
Dajmy się poprowadzić słowom Jerzego Mamcarza, ilustracjom Franciszka Maśluszczaka, by może niedługo we Włoszech porównać zapamiętane ilustracje z rzeczywistym wyglądem zabytków. Czyż nie jest przyjemnym najpierw podróżować w wyobraźni, by z czasem konfrontować ją z rzeczywistością? Tom ten może być wręczany również tym, co tylko czytają lub tym, co tylko oglądają… ale tylko w wyjątkowych przypadkach.
Tom ten jest przewodnikiem poetyckim, mostem między obrazem a słowem prowadzącym do miejsc, które warto oswoić. Nie zna oporów wewnętrznych i kierunku zwiedzania. Słowo prowadzi do obrazu, obraz implikuje słowo. Sprzężenie zwrotne dla tych, co poszukują lub wiedzą. Zwykle potrzebujemy iskry, która skłoni nas do działania, rozmowy, czynu, podróży. Tego nie dadzą nam zwykłe przewodniki. Szablonowe opisy i kolorowe zdjęcia dawno wyblakły w wyobraźni i nie działają tak, jak robiły to kiedyś, dlatego warto sięgnąć po „PONTE – przewodnik poetycki Italia”.
Wśród licznie zgromadzonych gości nie zabrakło członków Zarządu TMZM i kolegów z MGL „Słowo”: prezesa TMZM Janusza Chojeckiego, prezes MGL -  Aleksandry Piguły, Teresy Elżbiety Pyzik, Neli Ratusińskiej- Trzpis, Jana Stępnia, Kazimierza Treli.
Doznania artystyczne, wspaniała atmosfera, będą nam jeszcze długo towarzyszyć.

foto: Janusz Kipa, Kacper Strykowski / hej.mielec.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz