sobota, 31 marca 2018

Triduum Paschalne w Parafii pw Bożej Opatrzności w Woli Mieleckiej

Triduum Paschalne, Triduum Sacrum (z łac. triduum - trzy dni) – najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików, którego istotą jest celebracja Misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną Mszą w Wielki Czwartek (Msza Wieczerzy Pańskiej), kończy zaś II nieszporami Niedzieli wielkanocnej.
Wielki Czwartek
Pamiątka ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. O godz. 8:15 zapraszamy wszystkich na wspólny Brewiarz zwany „Ciemną Jutrznią” zaś o godz.18.00 - uroczysta Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i Adoracja Pana Jezusa do godz.22.00.
O godz. 21:00  wieczorna plenerowa Droga Krzyżowa do Starej kaplicy i z powrotem. W Wielki Czwartek bardzo prosimy o modlitwę w intencji kapłanów, o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz za zmarłych kapłanów.
Wielki Piątek
Pamiątka śmierci i pogrzebu Pana Jezusa. W tym dniu Kościół wstrzymuje się od sprawowania Mszy św. - Najświętszej Ofiary ponieważ Chrystus umarł w tym dniu na krzyżu i złożył z siebie najdoskonalszą ofiarę. O godz. 8:15 wspólny Brewiarz zaś o godz. 10:00 - Adoracja dzieci Pana Jezusa w Ciemnicy połączona z Drogą krzyżową dla nich. O godz. 15.00 – Rozpoczęcie Nowenny do Bożego Miłosierdzia i Droga Krzyżowa. O godz. 18.00 rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej, Adoracja Krzyża św., Komunia św. oraz uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu. Po przeniesieniu Pana Jezusa do grobu śpiewamy wszystkie części Gorzkich Żali. Adoracja przy grobie trwać będzie do godz. 22:30. Na godz. 21:00 zapraszamy młodzież całej naszej parafii. W Wielki Piątek obowiązuje abstynencja i post ścisły. Abstynencja od pokarmów mięsnych obowiązuje od 14 roku do końca życia, natomiast post ścisły od 18 do 60 roku życia. W tym dniu nie ma żadnej dyspensy.
Wielka Sobota
Czas nadziei Zmartwychwstania. O godz. 8.15 wspólny Brewiarz i drugi dzień Nowenny do Bożego Miłosierdzia. Od 9.00 do 12.00 co pół godziny poświęcenie pokarmów i adoracja prywatna przy Grobie. O godz. 19:00 rozpocznie się od poświęcenia ognia Liturgia Wigilii Paschalnej. Na wieczorne obrzędy i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz procesję przynosimy świece oraz paschaliki. W Wielką Sobotę zgodnie z polską tradycją zachowajmy abstynencję od pokarmów mięsnych aż do wieczornych obrzędów Wigilii Paschalnej. Na zakończenie Mszy św. Procesja Rezurekcyjna. Serdecznie zapraszamy Parafian do licznego udziału w Procesji Rezurekcyjnej.
1

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz